2024-04-05
Dron wpadł do wody morskiej, co teraz?
Oto kilka wskazówek zespołu Prowei, co zrobić, gdy dron wpadnie do wody morskiej:
- Wyciągnij drona jak najszybciej z wody, a jeśli dron nadal działa to wyłącz go natychmiast. Jeśli nie wyłączysz go od razu, ryzykujesz uszkodzenie płyty głównej i innych elementów. Należy działać szybko, ponieważ dłuższy czas spędzony w wodzie zwiększa ryzyko uszkodzenia drona. Często najszybszym sposobem wyłączenie drona jes po prostu odpięcie baterii.
- Wyjmij baterie. Jeśli bateria pozostanie wewnątrz to może dojść do zwarcia, co zniszczy elektronikę drona.
- Postaraj się w miarę własnych możliwości oczyścić drona i baterię za pomocą suchego, miękkiego ręcznika. Jeśli nie jesteś w stanie natychmiast przekazać drona do serwisu postaraj się go opłukać wodą destylowaną tak by wypłukać z niego wodę morską - jest to mniejsze zło.
- Jak najszybciej wyślij drona do specjalisty – profesjonalnego serwisu dronów. Tutaj liczy się każdy dzień.
Tak wygląda płyta główna drona, który został dostarczony do serwisu Prowei po tygodniu od zalania, gdzie woda morska i sól w niej zawarta zdołały już poczynić nieodwracalne szkody:
Na zdjęciach widoczna jest wszechobecna korozja, sól morska i drobny piach.
Jak wyglądają działania serwisowe po kontakcie drona z morską wodą
- Technik Prowei otworzy obudowę i wyczyści wnętrze usuwając pozostałości wody morskiej. Następnie sprawdzi elektronikę pod kątem wystąpienia ewentualnych awarii i uszkodzeń.
- Technik Prowei sprawdzi elektronikę pod kątem wystąpienia ewentualnych uszkodzeń, kable i połączenia tak aby upewnić się, czy pojawiły się pierwsze oznaki korozji.
- Po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu drona, Technik Prowei wykona szczegółową diagnostykę urządzenia.
- Koszt diagnozy drona zaczyna się już od 250 zł netto - płatne z góry.
Może pojawić się konieczność wymiany niektórych elementów lub wykonania dodatkowych napraw. W ekstremalnych sytuacjach serwis może odstąpić od powyższych czynności jeśli nie widzi szansy na “odratowanie drona”.
Niestety czasami użytkownicy dronów dokonują suszenia drona metodą „domową”, lekceważąc to, co dzieje się wewnątrz obudowy drona. Jeśli nawet po takim „domowym suszeniu” dron przez pewien czas działa to finalnie i tak zostanie utracony lub trafia do naprawy. W takich przypadkach niejednokrotnie naprawa jest już nieopłacalna lub znacznie, znacznie droższa niż w przypadku, gdyby taki dron trafił na przegląd do serwisu niezwłocznie po zdarzeniu.
Jeśli Twój dron zaliczył kontakt z wodą niezwłocznie skontaktuj się z nami.
Zespół PROWEI - prawdopodobnie najlepszy serwis dronów w Polsce i Europie.
Sprawdź nasz serwis
Napisz do nas, a odpowiemy najpóźniej w ciągu 1 dnia roboczego, otrzymasz kopię wysłanej wiadomości:
📞604069281 (7 dni w tygodniu)