2023-04-24
Drony to urządzenia, które umożliwiają nam zrobienie niesamowitych zdjęć i ujęć z lotu ptaka. Jednocześnie nie są odporne na wszystko, w tym na upadek do wody. Zatem gdy do niego dojdzie, ważne jest, aby działać szybko i podjąć odpowiednie kroki, aby uratować drona i uniknąć kosztownej naprawy.
Dron wpadł do wody, co teraz?
Oto kilka wskazówek, co zrobić, gdy dron wpadnie do wody:
- Wyciągnij drona jak najszybciej z wody, a jeśli dron nadal działa to wyłącz go natychmiast. Jeśli nie wyłączysz go od razu, ryzykujesz uszkodzenie płyty głównej i innych elementów. Należy działać szybko, ponieważ dłuższy czas spędzony w wodzie zwiększa ryzyko uszkodzenia drona. Często najszybszym sposobem wyłączenie drona jes po prostu odpięcie baterii.
- Wyjmij baterie. Jeśli bateria pozostanie wewnątrz to może dojść do zwarcia, co zniszczy elektronikę drona.
- Postaraj się w miarę własnych możliwości osuszyć i oczyścić drona za pomocą suchego, miękkiego ręcznika. Możesz również skorzystać z suszarki do włosów lub wiatraka. Jednak nie wysuszaj zbyt gorącym powietrzem, ponieważ może to uszkodzić jego wrażliwe elementy.
- Jak najszybciej wyślij drona do specjalisty – profesjonalnego serwisu dronów.
Skorzystaj z dobrego serwisu dronów
Serwis otworzy obudowę, dokładnie wysuszy wnętrze i oczyści z zanieczyszczeń. Po osuszeniu i wyczyszczeniu dokona sprawdzenia elektroniki pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Profesjonalny serwis dokładnie sprawdzi także wszystkie przewody i złącza, aby upewnić się, że nie ma zarzewia korozji. Po całkowitym wysuszeniu, wyczyszczeniu i sprawdzeniu drona technik serwisu przystąpi do szczegółowej diagnozy urządzenia. Możliwe, że będzie trzeba wymienić niektóre elementy lub przeprowadzić dodatkowe naprawy – serwis wykryje także powstałe podczas kolizji mikropęknięcia, które mogą być niewidoczne gołym okiem, a mogą stanowić zagrożenia dla bezpiecznego korzystania z drona.
Zachowaj spokój, ale nie lekceważ sprawy
Pamiętaj, że kluczowe jest szybkie działanie i unikanie paniki. Im szybciej podejmiesz kroki w celu wysłania drona do specjalisty, tym masz większe szanse na jego uratowanie. Nie zapomnij wraz z dronem wysłać także jego baterii – ponieważ woda także może doprowadzić do jej uszkodzenia lub zniszczenia.
Pamiętaj, że aby dokładnie wysuszyć wnętrze drona i wykryć ewentualne mikropęknięcia musi on być rozmontowany, umożliwiając dostęp do jego poszczególnych elementów, styków i elektroniki.
Niestety czasami użytkownicy dronów dokonują suszenia drona metodą „domową”, lekceważąc to, co dzieje się wewnątrz obudowy drona. Jeśli nawet po takim „domowym” suszeniu dron przez pewien czas działa to finalnie i tak zostaje utracony lub trafia do naprawy. W takich przypadkach niejednokrotnie naprawa jest już nieopłacalna lub znacznie, znacznie droższa niż w przypadku, gdyby taki dron trafił na przegląd do serwisu niezwłocznie po zdarzeniu.
Chcesz uratować drona przed nieplanowanym wodowaniem?
Napisz do nas, a odpowiemy najpóźniej w ciągu 1 dnia roboczego, otrzymasz kopię wysłanej wiadomości:
📞604069281 (7 dni w tygodniu)